Zilog Z8F1622VS020EC
Z8F1622VS020EC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1622VS020EC
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC
Datasheet Download
Z8F1622VS020EC.pdf
Availability of Z8F1622VS020EC
QUANTITY
Z8F1622VS020EC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1622VS020EC
Internal Part NumberEIS-Z8F1622VS020EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1622VS020EC
Related LinksZ8F1622, Z8F1622VS020EC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1622VS020EC Details Description
Related parts for Z8F1622VS020EC
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2 KBIT/S - 6-SMD 1 datasheet.pdf
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
FLANGED SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 900MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 500MA 2.016 OHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf