Zilog Z8F2421VN020EC00TR
Z8F2421VN020EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F2421VN020EC00TR
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44PLCC
Datasheet Download
Z8F2421VN020EC00TR.pdf
Availability of Z8F2421VN020EC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F2421VN020EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F2421VN020EC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F2421VN020EC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
SeriesEncore!® XP®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size24KB (24K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F2421VN020EC00TR
Related LinksZ8F2421VN, Z8F2421VN020EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F2421VN020EC00TR Details Description
Related parts for Z8F2421VN020EC00TR
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M654-A 100QFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 40POS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 350MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf