Red Lion Controls ZFH0500C
ZFH0500C picture photo
Mfg. Part Number
ZFH0500C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
500 PPR
Datasheet Download
ZFH0500C.pdf
Availability of ZFH0500C
QUANTITY
ZFH0500C Order Process
Ship out your order
Specifications of ZFH0500C
Internal Part NumberEIS-ZFH0500C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesZFH
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution500
Voltage - Supply8 V ~ 28 V
Actuator Type3/8" Dia Flatted End
DetentNo
Built in Switch-
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleCable
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZFH0500C
Related LinksZFH0, ZFH0500C Datasheet, Red Lion Controls Distributor
ZFH0500C Details Description
Related parts for ZFH0500C
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf