Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZM50E70B01
ZM50E70B01 picture photo
Mfg. Part Number
ZM50E70B01
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A QC
Datasheet Download
ZM50E70B01.pdf
Availability of ZM50E70B01
QUANTITY
ZM50E70B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZM50E70B01
Internal Part NumberEIS-ZM50E70B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque35gf
Release Force10gf
Pretravel0.140" (3.6mm)
Differential Travel0.032" (0.81mm)
Overtravel0.025" (0.6mm)
Operating Position0.465" (11.8mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZM50E70B01
Related LinksZM50E, ZM50E70B01 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ZM50E70B01 Details Description
Related parts for ZM50E70B01
OPT FIBER NETW SADDLE FR .14" datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 85MA 67 OHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf