Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY75-GS08
ZMY75-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY75-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 75V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY75-GS08.pdf
Availability of ZMY75-GS08
QUANTITY
ZMY75-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY75-GS08
Internal Part NumberEIS-ZMY75-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)160 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY75-GS08
Related LinksZMY75, ZMY75-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY75-GS08 Details Description
Related parts for ZMY75-GS08
BRAID LEAD-FREE GREEN .075"X5' datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-16 BAR datasheet.pdf
RING INSULKRIMP H/D EXPD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
COMBO 17W2 M PCB R/A G HP F225 datasheet.pdf
MOD IV RECP PLTD 30 DPLX datasheet.pdf
MOD RECT ASSY CT 1.5A 40KV datasheet.pdf