Red Lion Controls ZOD1200A
ZOD1200A picture photo
Mfg. Part Number
ZOD1200A
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
1200 PPR 0.25 INCH THRU-BORE
Datasheet Download
ZOD1200A.pdf
Availability of ZOD1200A
QUANTITY
ZOD1200A Order Process
Ship out your order
Specifications of ZOD1200A
Internal Part NumberEIS-ZOD1200A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesZOD
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution1200
Voltage - Supply4.75 V ~ 28 V
Actuator Type1/4" Open Center
DetentNo
Built in Switch-
Mounting TypeChassis Mount, Motors
Orientation-
Termination StyleCable
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZOD1200A
Related LinksZOD1, ZOD1200A Datasheet, Red Lion Controls Distributor
ZOD1200A Details Description
Related parts for ZOD1200A
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DP83848T datasheet.pdf
TOOL CAGE NUT INSERTION datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12 4.2A datasheet.pdf
15 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf