TDK-Lambda Americas, Inc. ZPSA4012
ZPSA4012 picture photo
Mfg. Part Number
ZPSA4012
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Datasheet Download
ZPSA4012.pdf
Availability of ZPSA4012
QUANTITY
ZPSA4012 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPSA4012
Internal Part NumberEIS-ZPSA4012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelZPSA40-60.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZPSA40
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.34A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.07" H (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPSA4012
Related LinksZPSA, ZPSA4012 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
ZPSA4012 Details Description
Related parts for ZPSA4012
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 11POS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 4KV 3500A DISC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
8" RED 50 LB CABLE TIE 100PCS/PK datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf