Diodes Incorporated ZRC250F02TC
ZRC250F02TC picture photo
Mfg. Part Number
ZRC250F02TC
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23
Datasheet Download
ZRC250F02TC.pdf
Availability of ZRC250F02TC
QUANTITY
ZRC250F02TC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRC250F02TC
Internal Part NumberEIS-ZRC250F02TC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient90ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz60µVrms
Current - Cathode20µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZRC250F02TC
Related LinksZRC25, ZRC250F02TC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZRC250F02TC Details Description
Related parts for ZRC250F02TC
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 9.09M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/WH 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf