Diodes Incorporated ZRC250R01
ZRC250R01 picture photo
Mfg. Part Number
ZRC250R01
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
ZRC250R01.pdf
Availability of ZRC250R01
QUANTITY
ZRC250R01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRC250R01
Internal Part NumberEIS-ZRC250R01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient90ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz60µVrms
Current - Cathode20µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseE-Line-3
Supplier Device PackageE-Line (TO-92 compatible)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZRC250R01
Related LinksZRC2, ZRC250R01 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZRC250R01 Details Description
Related parts for ZRC250R01
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO218AB datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 75CRI 4PLCC datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 505MA 330 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NPO 0805 datasheet.pdf