Samtec, Inc. ZW-30-08-S-T-200-125
ZW-30-08-S-T-200-125 picture photo
Mfg. Part Number
ZW-30-08-S-T-200-125
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN BOARD STKR HDR 90POS 2.54MM
Datasheet Download
ZW-30-08-S-T-200-125.pdf
Availability of ZW-30-08-S-T-200-125
QUANTITY
ZW-30-08-S-T-200-125 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW-30-08-S-T-200-125
Internal Part NumberEIS-ZW-30-08-S-T-200-125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, ZW
PackagingTube
Number of Positions90
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.530" (13.46mm)
Length - Post (Mating)0.205" (5.21mm)
Length - Stack Height0.200" (5.08mm)
Length - Tail0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW-30-08-S-T-200-125
Related LinksZW-30-08-S, ZW-30-08-S-T-200-125 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ZW-30-08-S-T-200-125 Details Description
Related parts for ZW-30-08-S-T-200-125
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf