Hirose Electric Co Ltd ZX360D1-B-CN-10P
ZX360D1-B-CN-10P picture photo
Mfg. Part Number
ZX360D1-B-CN-10P
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle USB - micro B 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal
Datasheet Download
ZX360D1-B-CN-10P.pdf
Availability of ZX360D1-B-CN-10P
QUANTITY
ZX360D1-B-CN-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of ZX360D1-B-CN-10P
Internal Part NumberEIS-ZX360D1-B-CN-10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZX360 Series USB 3.0 Connector
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
SeriesZX360
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeUSB - micro B
Number of Contacts10
GenderReceptacle
SpecificationsUSB 3.0, Super Speed
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle, Horizontal
FeaturesBoard Guide
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZX360D1-B-CN-10P
Related LinksZX360D1-, ZX360D1-B-CN-10P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
ZX360D1-B-CN-10P Details Description
Related parts for ZX360D1-B-CN-10P
CAP FILM 0.082UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 16-SOEIAJ datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 64POS FLAT CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf