| Internal Part Number | EIS-ZX40E30S01-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | ZX | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 3A (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 78gf | |
| Release Force | 12gf | |
| Pretravel | 0.094" (2.4mm) | |
| Differential Travel | 0.040" (1.0mm) | |
| Overtravel | 0.026" (0.7mm) | |
| Operating Position | 0.625" (15.9mm) | |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 10,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C | |