Diodes Incorporated ZXMN10A07FTC
ZXMN10A07FTC picture photo
Mfg. Part Number
ZXMN10A07FTC
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 700MA SOT23-3
Datasheet Download
ZXMN10A07FTC.pdf
Availability of ZXMN10A07FTC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZXMN10A07FTC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXMN10A07FTC
Internal Part NumberEIS-ZXMN10A07FTC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C700mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs2.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds138pF @ 50V
Power - Max625mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXMN10A07FTC
Related LinksZXMN10, ZXMN10A07FTC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXMN10A07FTC Details Description
Related parts for ZXMN10A07FTC
CONN PLUG 3MM 8POS DL M-N-L PNL datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS SIDE ACT SHRT datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 310MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf