AVX Corporation 02013A3R6BAT2A
02013A3R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02013A3R6BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
02013A3R6BAT2A.pdf
Availability of 02013A3R6BAT2A
QUANTITY
02013A3R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013A3R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-02013A3R6BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013A3R6BAT2A
Related Links02013A3, 02013A3R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013A3R6BAT2A Details Description
Related parts for 02013A3R6BAT2A
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf