AVX Corporation 02016C222KAT2A
02016C222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02016C222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0201
Datasheet Download
02016C222KAT2A.pdf
Availability of 02016C222KAT2A
QUANTITY
02016C222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02016C222KAT2A
Internal Part NumberEIS-02016C222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02016C222KAT2A
Related Links02016C2, 02016C222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02016C222KAT2A Details Description
Related parts for 02016C222KAT2A
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SSOPB datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 8A BR-8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf