AVX Corporation 02016D103KAQ2A
02016D103KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
02016D103KAQ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
02016D103KAQ2A.pdf
Availability of 02016D103KAQ2A
QUANTITY
02016D103KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02016D103KAQ2A
Internal Part NumberEIS-02016D103KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02016D103KAQ2A
Related Links02016D1, 02016D103KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02016D103KAQ2A Details Description
Related parts for 02016D103KAQ2A
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC TXRX BUS 2BIT DUAL 3ST 8VSSOP datasheet.pdf
ADAPTER CBL 16-DIP TO 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 4WLCSP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.41A 34 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf