AVX Corporation 0201YD222KAT2A
0201YD222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YD222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 16V X5R 0201
Datasheet Download
0201YD222KAT2A.pdf
Availability of 0201YD222KAT2A
QUANTITY
0201YD222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YD222KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YD222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YD222KAT2A
Related Links0201YD2, 0201YD222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YD222KAT2A Details Description
Related parts for 0201YD222KAT2A
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL ISOLATION datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 3A 250V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 L.585 datasheet.pdf
CONN HEADER 63POS .100 L.143 datasheet.pdf