Littelfuse 0215004.VXP
0215004.VXP picture photo
Mfg. Part Number
0215004.VXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215004.VXP.pdf
Availability of 0215004.VXP
QUANTITY
0215004.VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215004.VXP
Internal Part NumberEIS-0215004.VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t46.96
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0185 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215004.VXP
Related Links02150, 0215004.VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215004.VXP Details Description
Related parts for 0215004.VXP
IC 1OF2 NON-INV DEMUX 6-DSBGA datasheet.pdf
INLET C16 4.8 QC 1.0MM PNL SNAP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 22.1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf