Littelfuse 0217.050HXP
0217.050HXP picture photo
Mfg. Part Number
0217.050HXP
Brief Description
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.050HXP.pdf
Availability of 0217.050HXP
QUANTITY
0217.050HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.050HXP
Internal Part NumberEIS-0217.050HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating50mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00019
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance15.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.050HXP
Related Links0217., 0217.050HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.050HXP Details Description
Related parts for 0217.050HXP
TVS DIODE 5VWM 21VC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR AC4790LR-200M datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR CDCLVP2102 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 9.14MM datasheet.pdf
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf