Littelfuse 0217.200MXE
0217.200MXE picture photo
Mfg. Part Number
0217.200MXE
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.200MXE.pdf
Availability of 0217.200MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0217.200MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.200MXE
Internal Part NumberEIS-0217.200MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.024
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.200MXE
Related Links0217., 0217.200MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.200MXE Details Description
Related parts for 0217.200MXE
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
PB UNIT ILLUM MOM 22MM RED PROJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% RADIAL datasheet.pdf
IC BUFFER ZDB PCIE 1:6 40-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 50MA ADJ SC70-5 datasheet.pdf