Littelfuse 0218.400HXP
0218.400HXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.400HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.400HXP.pdf
Availability of 0218.400HXP
QUANTITY
0218.400HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.400HXP
Internal Part NumberEIS-0218.400HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.325
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.535 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.400HXP
Related Links0218., 0218.400HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.400HXP Details Description
Related parts for 0218.400HXP
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
LED T-5MM 23.8MM RND 13LED ULT B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUINT 8-MSOP datasheet.pdf
SENSING BAND TEMP/CHEMICAL 5M datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf