Littelfuse 0218.630MX8810P
0218.630MX8810P picture photo
Mfg. Part Number
0218.630MX8810P
Brief Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.630MX8810P.pdf
Availability of 0218.630MX8810P
QUANTITY
0218.630MX8810P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.630MX8810P
Internal Part NumberEIS-0218.630MX8810P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating630mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t4.675
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.275 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.630MX8810P
Related Links0218.63, 0218.630MX8810P Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.630MX8810P Details Description
Related parts for 0218.630MX8810P
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED PANEL NEON 56K AMB STOVEPIPE datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
RETAINER TPA DUAL ROW EP2.5 datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2000VDC DRAWING T2 datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25 85C RAD datasheet.pdf