FFF 51752-012LF
51752-012LF picture photo
Mfg. Part Number
51752-012LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE V/T LF REC
Datasheet Download
51752-012LF.pdf
Availability of 51752-012LF
QUANTITY
51752-012LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51752-012LF
Internal Part NumberEIS-51752-012LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package176
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions43
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical32 Signal, 11 Power
FeaturesGuide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51752-012LF
Related Links51752, 51752-012LF Datasheet, FFF Distributor
51752-012LF Details Description
Related parts for 51752-012LF
CONN HEADER 8POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 300A 2TOWER datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .230" GOLD datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XE ENVIRONMENTALLY SEALED SW datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf