Littelfuse 0224.100DRT1P
0224.100DRT1P picture photo
Mfg. Part Number
0224.100DRT1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.100DRT1P.pdf
Availability of 0224.100DRT1P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0224.100DRT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.100DRT1P
Internal Part NumberEIS-0224.100DRT1P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.00075
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance6.15 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.100DRT1P
Related Links0224.1, 0224.100DRT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.100DRT1P Details Description
Related parts for 0224.100DRT1P
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-M340-SD15-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
LED 5MM 585NM YLW CLR 12V TS5.5 datasheet.pdf
CONN HDR 140POS 0.5MM SMD datasheet.pdf