Littelfuse 0263.375MXL
0263.375MXL picture photo
Mfg. Part Number
0263.375MXL
Brief Description
FUSE BRD MNT 375MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.375MXL.pdf
Availability of 0263.375MXL
QUANTITY
0263.375MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.375MXL
Internal Part NumberEIS-0263.375MXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 263
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0444
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.391 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.375MXL
Related Links0263., 0263.375MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.375MXL Details Description
Related parts for 0263.375MXL
CONN TB RCPT 423POS 3ROW R/A datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES MO 2W 12.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS .1" 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.0V CMOS SSOP3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf