Vishay/Dale 02C1001JF
02C1001JF picture photo
Mfg. Part Number
02C1001JF
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 1.0K OHM 5% 28 AWG RAD
Datasheet Download
02C1001JF.pdf
Availability of 02C1001JF
QUANTITY
02C1001JF Order Process
Ship out your order
Specifications of 02C1001JF
Internal Part NumberEIS-02C1001JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesC
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-
Power - Max-
Length - Lead Wire1.42" (36.00mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02C1001JF
Related Links02C1, 02C1001JF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
02C1001JF Details Description
Related parts for 02C1001JF
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 10POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA3111D1 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf