Littelfuse 0305.200T
0305.200T picture photo
Mfg. Part Number
0305.200T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 277V SAFE HAZ UL913 .200A
Datasheet Download
0305.200T.pdf
Availability of 0305.200T
QUANTITY
0305.200T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0305.200T
Internal Part NumberEIS-0305.200T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPICO® 305
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Voltage - Rated*
Current200mA
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Size / Dimension0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color*
Operating Temperature*
Melting I²t*
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0305.200T
Related Links0305, 0305.200T Datasheet, Littelfuse Distributor
0305.200T Details Description
Related parts for 0305.200T
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RING TONG NON-INSUL 10PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 750MA 323 MOHM datasheet.pdf