Littelfuse 0325012.MXP
0325012.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0325012.MXP
Brief Description
FUSE CERM 12A 250VAC 60VDC 3AB
Datasheet Download
0325012.MXP.pdf
Availability of 0325012.MXP
QUANTITY
0325012.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325012.MXP
Internal Part NumberEIS-0325012.MXP
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating12A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC60V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A AC, 500A DC
Melting I²t129
ApprovalsCE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0067 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325012.MXP
Related Links03250, 0325012.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325012.MXP Details Description
Related parts for 0325012.MXP
FIXED IND 3.9MH 140MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 158 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAT5E CABLE, 25.5 IN. datasheet.pdf
FOR SF4BCOMPATIBLE CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf