AVX Corporation 04023A560KAT2A
04023A560KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A560KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A560KAT2A.pdf
Availability of 04023A560KAT2A
QUANTITY
04023A560KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A560KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A560KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A560KAT2A
Related Links04023A5, 04023A560KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A560KAT2A Details Description
Related parts for 04023A560KAT2A
IDC CABLE - MSC50K/MC50M/MCS50K datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% TOLER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
8369-10 REAR CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25KOHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf