AVX Corporation 04023J0R9PBSTR\500
04023J0R9PBSTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R9PBSTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R9PBSTR\500.pdf
Availability of 04023J0R9PBSTR\500
QUANTITY
04023J0R9PBSTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R9PBSTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J0R9PBSTR\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J0R9PBSTR\500
Related Links04023J0R9, 04023J0R9PBSTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J0R9PBSTR\500 Details Description
Related parts for 04023J0R9PBSTR\500
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X0.3MM datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
12 LVDS/24 CMOS Output Clock Generator with Integrated 2.8 GHz VCO IC datasheet.pdf