AVX Corporation 0402ZD105KAT2A
0402ZD105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZD105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
0402ZD105KAT2A.pdf
Availability of 0402ZD105KAT2A
QUANTITY
0402ZD105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZD105KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZD105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZD105KAT2A
Related Links0402ZD1, 0402ZD105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZD105KAT2A Details Description
Related parts for 0402ZD105KAT2A
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 70KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 62MA 44 OHM TH datasheet.pdf
RES 10 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf