Littelfuse 0452.500MRL
0452.500MRL picture photo
Mfg. Part Number
0452.500MRL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0452.500MRL.pdf
Availability of 0452.500MRL
QUANTITY
0452.500MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.500MRL
Internal Part NumberEIS-0452.500MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.24
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.500MRL
Related Links0452., 0452.500MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.500MRL Details Description
Related parts for 0452.500MRL
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 2000V WC-500 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.3A TO252 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf