Parlex Corp. 050R50-76B
050R50-76B picture photo
Mfg. Part Number
050R50-76B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 50POS 0.5MM 3"
Datasheet Download
050R50-76B.pdf
Availability of 050R50-76B
QUANTITY
050R50-76B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R50-76B
Internal Part NumberEIS-050R50-76B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors50
Pitch0.020" (0.50mm)
Length3.00" (76.20mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)