AVX Corporation 06031A1R2C4T2A
06031A1R2C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A1R2C4T2A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A1R2C4T2A.pdf
Availability of 06031A1R2C4T2A
QUANTITY
06031A1R2C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A1R2C4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A1R2C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A1R2C4T2A
Related Links06031A1, 06031A1R2C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A1R2C4T2A Details Description
Related parts for 06031A1R2C4T2A
SWITCH KNOB SQUARE ALT 2POS DPDT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 250MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/08/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.38K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 60W datasheet.pdf