AVX Corporation 06031A8R0BAT2A
06031A8R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A8R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A8R0BAT2A.pdf
Availability of 06031A8R0BAT2A
QUANTITY
06031A8R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A8R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A8R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A8R0BAT2A
Related Links06031A8, 06031A8R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A8R0BAT2A Details Description
Related parts for 06031A8R0BAT2A
BATTERY PACK 9.6V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 45A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SPST 3 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 116K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf