AVX Corporation 06031U1R3BAT2A
06031U1R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U1R3BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U1R3BAT2A.pdf
Availability of 06031U1R3BAT2A
QUANTITY
06031U1R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U1R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U1R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U1R3BAT2A
Related Links06031U1, 06031U1R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U1R3BAT2A Details Description
Related parts for 06031U1R3BAT2A
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN FFC FPC 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A SLD TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS DL ALUM SLD CUP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 12DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD123 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf