AVX Corporation 06033A101JAT9A
06033A101JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
06033A101JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A101JAT9A.pdf
Availability of 06033A101JAT9A
QUANTITY
06033A101JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A101JAT9A
Internal Part NumberEIS-06033A101JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A101JAT9A
Related Links06033A1, 06033A101JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A101JAT9A Details Description
Related parts for 06033A101JAT9A
REG ADJ 5V/1A INT SW VERT 12-SIP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SEAL RUBBER 2.54MM BLACK datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf