AVX Corporation 06033G333ZAT2A
06033G333ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033G333ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 25V Y5V 0603
Datasheet Download
06033G333ZAT2A.pdf
Availability of 06033G333ZAT2A
QUANTITY
06033G333ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033G333ZAT2A
Internal Part NumberEIS-06033G333ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033G333ZAT2A
Related Links06033G3, 06033G333ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033G333ZAT2A Details Description
Related parts for 06033G333ZAT2A
IC OTP 4MBIT 90NS 40VSOP datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 6ELEMENT 3.81MM DIA datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 68POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf