AVX Corporation 06033J150JBTTR
06033J150JBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J150JBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 15PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J150JBTTR.pdf
Availability of 06033J150JBTTR
QUANTITY
06033J150JBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J150JBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J150JBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J150JBTTR
Related Links06033J1, 06033J150JBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J150JBTTR Details Description
Related parts for 06033J150JBTTR
RES SMD 158 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 WW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
A22TK-2LR-11-K02 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 12.8MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf