AVX Corporation 06035A7R0JAT2A
06035A7R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A7R0JAT2A
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A7R0JAT2A.pdf
Availability of 06035A7R0JAT2A
QUANTITY
06035A7R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A7R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A7R0JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A7R0JAT2A
Related Links06035A7, 06035A7R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A7R0JAT2A Details Description
Related parts for 06035A7R0JAT2A
JUMPER-H9992TR/1853SL/H9992TR 6" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 216POS 4ROW VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT STARTER FOR R32C/118 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC INVERSE-MUX ETH MAPPER 400BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf