AVX Corporation 06035C152J4T2A
06035C152J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C152J4T2A
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C152J4T2A.pdf
Availability of 06035C152J4T2A
QUANTITY
06035C152J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C152J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C152J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C152J4T2A
Related Links06035C1, 06035C152J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C152J4T2A Details Description
Related parts for 06035C152J4T2A
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" .50MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 CLR 36X6" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOD IGBT NPT SIC CHOPPER SOT227 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf