AVX Corporation 06035C161KAT2A
06035C161KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C161KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 160PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C161KAT2A.pdf
Availability of 06035C161KAT2A
QUANTITY
06035C161KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C161KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C161KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C161KAT2A
Related Links06035C1, 06035C161KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C161KAT2A Details Description
Related parts for 06035C161KAT2A
STRAP BATTERY FIBRE BASE 9V 4"LD datasheet.pdf
KIT SPLICE 20 COND 12 & 14 GAUGE datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.815" NYLON BLACK datasheet.pdf