AVX Corporation 06035J180JAWTR
06035J180JAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J180JAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 18PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J180JAWTR.pdf
Availability of 06035J180JAWTR
QUANTITY
06035J180JAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J180JAWTR
Internal Part NumberEIS-06035J180JAWTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J180JAWTR
Related Links06035J1, 06035J180JAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J180JAWTR Details Description
Related parts for 06035J180JAWTR
IC FLATLINK XMITTER 56BGA datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 1A 1.86 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI YELLOW 12V W/CONN datasheet.pdf