Ohmite TAH20P200RJE
TAH20P200RJE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P200RJE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P200RJE.pdf
Availability of TAH20P200RJE
QUANTITY
TAH20P200RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P200RJE
Internal Part NumberEIS-TAH20P200RJE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTAH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P200RJE
Related LinksTAH20P, TAH20P200RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P200RJE Details Description
Related parts for TAH20P200RJE
TRANS NPN 300V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR BQ2084-001 datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf