AVX Corporation 06035U0R4BAT2A
06035U0R4BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U0R4BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U0R4BAT2A.pdf
Availability of 06035U0R4BAT2A
QUANTITY
06035U0R4BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U0R4BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U0R4BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U0R4BAT2A
Related Links06035U0, 06035U0R4BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U0R4BAT2A Details Description
Related parts for 06035U0R4BAT2A
MOSFET N-CH 600V 20A TO220FP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1400V 700A datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 25POS datasheet.pdf
RES 428 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf