AVX Corporation 06035U390GAT2A
06035U390GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U390GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U390GAT2A.pdf
Availability of 06035U390GAT2A
QUANTITY
06035U390GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U390GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U390GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U390GAT2A
Related Links06035U3, 06035U390GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U390GAT2A Details Description
Related parts for 06035U390GAT2A
PROBE PUSH-ON FUSED 1000V RED datasheet.pdf
SENSOR AMP 100PSI .5-4.5VDC OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 72V datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 20KA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
DIN TYPE R LOCKING CLIP datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf