AVX Corporation 0603ZA100KAT2A
0603ZA100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZA100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
0603ZA100KAT2A.pdf
Availability of 0603ZA100KAT2A
QUANTITY
0603ZA100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZA100KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZA100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZA100KAT2A
Related Links0603ZA1, 0603ZA100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZA100KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZA100KAT2A
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
T62 GRAPHITE 310X310X0.2MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf