Littelfuse 0672.200MXEP
0672.200MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0672.200MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672.200MXEP.pdf
Availability of 0672.200MXEP
QUANTITY
0672.200MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672.200MXEP
Internal Part NumberEIS-0672.200MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0114
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance1.7302 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672.200MXEP
Related Links0672.2, 0672.200MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0672.200MXEP Details Description
Related parts for 0672.200MXEP
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf