AVX Corporation 08051A360FAT2A
08051A360FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A360FAT2A
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A360FAT2A.pdf
Availability of 08051A360FAT2A
QUANTITY
08051A360FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A360FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A360FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A360FAT2A
Related Links08051A3, 08051A360FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A360FAT2A Details Description
Related parts for 08051A360FAT2A
RELAY OPTO 40VAC/DC 120MA 4-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 90MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 17MM 3MM 2LD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8DSBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf