AVX Corporation 08051C104JAT2A
08051C104JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C104JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C104JAT2A.pdf
Availability of 08051C104JAT2A
QUANTITY
08051C104JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C104JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C104JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C104JAT2A
Related Links08051C1, 08051C104JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C104JAT2A Details Description
Related parts for 08051C104JAT2A
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMB datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 132 POS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 290MA 3.5 OHM datasheet.pdf